субота, 15 грудня, 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
 Соціальна політика України на 2012 рік
 Український баскетбол об'єднався - офіційно
 Жінка і гроші: 10 типових помилок
Жінка і гроші - союз непростий...
Політика

Українські націоналісти. Міф про об’єднання

11.06.2007
11:26
Українські націоналісти. Міф про об’єднання

“Чим більше праві сили об’єднуються,
тим менше нас у парламенті”

Юрій Костенко,
 один із лідерів “Української правиці”

 Як це не парадоксально, але українські націоналісти за всі роки незалежності так і не спромоглися створити реальну політичну силу, яка відгравала б суттєву роль в українському парламенті. У вже незалежній Україні про націоналізм говорили завжди – від зорі встановлення демократії, до останньої виборчої кампанії, котра, по суті, уже стартувала. Але, як то кажуть: говорили-балакали….

Чому національно-патріотичні сили (принаймні ті, хто себе так позиціонує) не здатні на реальне об’єднання в одну потужну праву партію? Чому амбіції лідерів цих сил, кон’юнктурщина у доборі кадрів,  міжорганізаційна на внутрішня гризня та неспроможність домовитися із потенційними союзниками позбавляють направду патріотичних виборців навіть можливості вибору. Чи, може, український націоналізм просто не здатен бути у владі?

 Націоналісти у виборах. Хроніки кризи

 Вже у 1991 році в Україні активно розпочинають свою діяльність щонайменше три націоналістичні організації – усі під брендом Організації українських націоналістів. Справа в тому, що у 1990 в Україну повернулися один із лідерів ОУН (мельниківців)  Дмитро Дорожинський та лідер ОУН (бандерівців або ж революційної) Слава Стецько. Водночас активну пропаганду почали й так звані “двійкарі” Анатоль Камінський і Тарас Гунчак.  Проте останні, мабуть зрозумівши безперспективність, відмовилися від діяльності в Україні, а от мельниківці з бандерівцями ніяк не бажали об’єднуватись.

Далі бандерівці (залишивши так і не зареєстровану структуру ОУН) створюють таку собі партійну надбудову, котру іменують Конгресом українських націоналістів. Паралельно з цим мельниківці реєструються як громадська організація  - що позбавило їх можливості брати участь у виборах.

Восени 1993 року Мінюст реєструє ще одну праву партію  - Організацію українських націоналістів в Україні (ОУНвУ), головою якої був Микола Сливка. До складу партії входили переважно старі члени ОУН, котрі діяли виключно в Україні і протестували про засилля діаспори. Саме ця партія першою офіційно озвучила мету - об’єднати усі націоналістичні сили. Незважаючи на таку поважну мету ОУНвУ… сама невдовзі розкололася на безліч дрібних угрупувань.

До правих партій, що виникли на зорі незалежності, можна також віднести створену на базі Української Гельсінської спілки Українську республіканську партію Левка Лук’яненка та утворену вже внаслідок розколу УРП Українську консервативно-республіканську партію (УКРП) Степана Хмари.

Окрім цього, у Львові створюють партію Державна самостійність України (ДСУ) – партія прагнула до побудови націократичної держави. Щоправда, ця партія швидко влилася у більш потужну та  серйозну політичну силу - Українську національну асамблею (УНА), котру очолив багаторічний в’язень ГУЛАГу, син головнокомандувача УПА Романа Шухевича - Юрій Шухевич, а харизматичним вождем партії став відомий діяч Дмитро Корчинський. Саме УНА стала чи не найсерйознішим у той час гравцем на ринку українського політичного націоналізму. В  УНА навіть були створені загони української народної самооборони (УНСО), які брали участь в боях у Придністров’ї, в Абхазії, в Ічкерії (до слова, проти російських федеральних військ) та в Косово (на боці сербів).

Іншим форпостом новітнього українського націоналізму стала зареєстрована у 1995 році Соціал-національна партія України (СНПУ)– радикальна партія крайнього правого напрямку, яка виступала за створення “Великої України” та вважала Росію “причиною всіх бід в Україні” (пізніше партію перейменовують у ВО “Свобода”).

Але  гарних патріотичних гасел виявилося недостатньо і справжнім лакмусовим папірцем для українських націоналістів стали вибори 1994 року. Часті розколи у їх середовищі, вочевидь, не додали позитивних емоцій потенційним виборцям. Відтак, у Верховній Раді ІІ скликання націоналістів представляли лише семеро депутатів від КУНу, двоє – від УКРП та троє – від УНА-УНСО.

Зважаючи на такі сумні результати, українські праві знову вирішили об’єднатися. Наприкінці 1996 року низка політичних та громадських організацій правого ухилу (КУН, УРП, УКРП, братство вояків ОУН-УПА т  ін.) сформували політичний блок “Національний фронт”. Проте, не усі праві доєдналися до цього блоку. А тому на виборах 1998 року націоналістичний табір  був представлений трьома конкуруючими блоками: власне “Національний фронт”, СНПУ та ДСУ у блоці “Менше слів” та окремо УНА-УНСО. Як наслідок – далеко не втішні результати. Зважаючи на те, що ще й Народний Рух України  на цих виборах проводив кампанію не стільки проти ідеологічних опонентів, скільки проти найбільш потенційно “прохідного” “Національного фронту”, НРУ переміг та отримав 51 мандат – що і поховало надії українських націоналістів на повернення  у велику політику. Результат – у Верховній Раді України ІІІ скликання націоналісти були представлені лише чотирма КУНівцями та одним членом СНПУ  Олегом Тягнибоком.

 “Наша Україна” – могильник національно-патріотичних сил

 Чергова спроба консолідації українських національно-патріотичних сил була похоронена проектом виборчого блоку “Наша Україна”. Коли українські праві об’єдналися навколо постаті Віктора Ющенка – це призвело до послаблення національної складової українського політикуму, а відтак – і до послаблення відстоювання суто українських національних інтересів.

Першим відступником став саме Конгрес українських націоналістів – КУН створив блок з НРУ та партією “Реформи і порядок”. До слова, КУН неодноразово демонстрував непостійність своїх політичних уподобань. Зокрема, у листопаді 2005 року КУН разом із обома осередками ОУН домовився про створення блоку “Український національний вибір” для участі у парламентських виборах 2006 року. Але вже через пару днів після такої домовленості одіозний керівник КУНу Олексій Івченко заявив, що партія іде у блоці Ющенка “Наша Україна”. Таке практично одноосібне рішення Івченка привело до розколу КУНу – частина партійців навіть вступила до лав ВО “Свобода”.

Отож, практичне поглинання на той час вже пропрезидентською “Нашою Україною” правих сил спричинило їх розпорошення і втрату навіть найменшого серйозного впливу в українському політикумі.

Варто зазначити, що решта правих партій, як-то ВО “Свобода”, пішли на вибори 2006 року самостійно. Проте, тягатись із фінансово та адміністративно потужними мегаблоками виявилось не під силу навіть найзапеклішим патріотам. Відтак, у новій Верховній Раді вже двох наступних скликань не було, по суті, жодного національно-патріотичного нардепа, політична сила якого була б самостійним суб’єктом як виборів, так і майбутнього парламенту.

 “Українська правиця”: Останній шанс чи криза жанру?

 Здавалося б врешті крига скресла: українські праві вкотре забули про власні амбіції та старі образи і зробили один одному крок назустріч. Чільники  найстаріших національно-патріотичних партій – Народного Руху України та Української народної партії  - припинили суперечки щодо того, хто є більшим патріотом та оголосили про створення єдиного правого блоку для походу на позачергові вибори. Для більшої ваги уже союзники в політичному житті (та свати у житті земному) Борис Тарасюк та Юрій Костенко взяли до себе у блок ще й УРП “Собор”. Відтак, народжене дитя назвали “Українська правиця” та благословили на позачергові вибори.

Але, чи то благословення було нещирим, чи то ностальгія за парламентом замучила, - “Українській правиці” не вистачило духу іти на вибори самостійно. І праві знову примкнули до мегаблоку. Парадоксальним є те, що цей мегаблок створено на базі ліберальної “Нашої України” (а у що перетворює “Наша Україна” праві партії?) та майже соціалістичної “Народної самооборони”. Власне, самі члени “Правиці”  кажуть, що таким чином вони підтримують народного президента Ющенка і додають ідеології самому мегаблоку. Однак, таке недавня українська історія у майже ідентичному форматі вже проходила. Що з того вийшло?

То чим насправді є нове об’єднання українських правих? Виглядає на те, що черговим технічним проектом і, даруйте, звичайною мильною бульбашкою. То, може, дійсно мають рацію ті політологи, котрі переконані, що насправді “Правиця” навіть наміру не мала іти на вибори самостійно.

Коли це так, то можемо констатувати, що участь українських націоналістів у виборах є вибором цих націоналістів. І вибір цей, однозначно, зроблений не на користь усього, що підпадає під категорію “національний” чи “український”.

 

Ганна Веселка для JeyNews

< Назад

Кожна країна повинна пам’ятати своїх „героїв”
Місцеві вибори-2010: голоси «проти всіх» – додаткові мандати для партії влади
Кличко в «УДАРе»

Інші статті
Коментарі
 
боженькоЙой, шановнє паньство москалята. Так вже файно коментуєте, сидячи в кущах. Але хоть сподні натягніть. Україна понад усе. Хіба вже забули ці слова.
 
Markна тему заказухи - сумніваюсь. Свобода - не трохи здуріла, вона завжди була мудрою, і лягала під кого треба...втч під ПР. А користь від останньої клітинки? Припустим, вона набрала більшість і результат? чергові, тобто наступні позачергові вибори.
 
АКа я піду! і як завше проголосую прости всіх! агітація: голосуйте за останню клітинку бюлетня! ОСТАННЯ КЛІТИНКА - ОСТАННЯ НАДІЯ!
 
сторонній читачЯ насправді мав намір проголосувати за націоналістів, бо решта партій і блоків не мають ідеології взагалі. Бо яка ідеологія, наприклад у БЮТ чи в "Нашій Україні"? Чекати добра для Львівщини від Партії регіонів - наївним треба бути. Тому залишаються хіба націоналісти. Але, як це не прикро, "Правиця" справді, даруйте... скурвилась. Що стосується ВО "Свобода" (яку банально киданула і "Правиця", і "Пора") - важко судити про їх шанси, коли ті йдуть окремо. Але "Свобода" останнім часом трохи здуріла - робить купу вже навіть смішних піар-акцій. То який вибір?... І ще - нема у нас справжніх патріотів. Тому на вибори не піду.
 
ВерМахТСпору нет,правда всё....но почему то очень преднаправленная,с акцентом так сказать.
 
авторде ви бачите заказуху? хіба написане - не правда?
 
ВерМахТГаню,я то реклама предвыборная или Вы работаете на кого то,это заказным пахнет.
Додати коментар
Назвіть себе *
Ваш e-mail *
Ваш коментар*
Введіть код, зображений на рисунку:
 
 
Стрічка новин
RSS
Пошук по сайту:
14:31
ГПУ: За позовом прокуратури Київської області розірвано договір з ТОВ «Дім Лісника»
Генеральною прокуратурою України вживаються заходи щодо повернення державі майна та земельних ділянок, незаконно відчужених та переданих у користування колишн
14:20
Мер Полтави не визнав Росію агресором, а ЛНР-ДНР – терористами
Сьогодні Полтавська міська рада не змогла ухвалити рішення про визнання Російської Федерації країною-агресором, а ДНР та ЛНР – терористичними організаці
14:07
Артилерія ОК «Північ» за добу знищила 6 одиниць бронетехніки терористів
За інформацією прес-центру оперативного командування «Північ», терористи здійснюють спроби прориву оборони сил АТО у напрямках Щастя, Кр
16:19
А. Яценюк про заяви Москви щодо газового боргу: "Суд розбереться"
«Звертаємося до Росії бути дуже зваженими в будь-яких заявах, тому що ситуація на світовому ринку енергетичних ресурсів кардинально змінилася», -
16:06
Україна продовжуватиме протистояти російській пропаганді, - І. Геращенко
Україна усіма можливими способами буде протистояти російській пропаганді, адже інформаційна війна залишається однією з ключових складових гібридної  війн
16:02
С. Пашинський: Воєнний стан буде введений, якщо буде необхідність
Рішення про запровадження в Україні воєнного стану вже заготовлене і може бути введене в дію одразу, коли в цьому буде необхідність.  Про це заявив заст
00:29
В. Пинзеник: Уряд виводить країну в лідери..за видатками
Уряд виводить країну в світові лідери… По видатках, на жаль.  Про це заявив народний депутат України Віктор Пинзеник, аналізуючи проект закону
20:24
В. Кличко закрив другу сесію Київради
Мер Києва Віталій Кличко закрив другу сесію Київської міської ради VII скликання. Про це повідомили JeyNews у прес-службі Київського міського голови. “Це
17:20
У 2015 році жоден строковик в зону проведення АТО не направлятиметься, - МО України
Метою циклу часткових мобілізацій, які відбудуться у 2015 році, стане створення міцного резерву та заміна особового складу, який вислужив встановлений термін
16:37
В. Кличко привітав католиків України з Різдвом
Мер Києва Віталій Кличко привітав католиків України з Різдвом Христовим. Про це повідомили JeyNews у прес-службі Київського міського голови. “Вітаю в
16:03
Закон про РНБО повністю відповідає положенням Конституції України, - комітет ВР
  Комітет з питань національної безпеки та оборони на своєму засіданні сьогодні, 24 грудня, постановив залишити законопроект про внесення змін до Закону
15:26
П. Колодій привітав Р. Федика із призначенням на посаду прокурора Львівщини
Голова Львівської обласної ради Петро Колодій привітав Романа Федика із призначенням на посаду прокурора Львівської області. Офіційне представлення нового
19:17
МО: Країни-партнери надають матеріальну підтримку ЗСУ
У рамках надання міжнародної гуманітарної допомоги Збройні Сили України отримали черговий вантаж із Великої Британії. Британські колеги передали українським в
18:47
Президент України та Прем'єр-міністр Польщі обговорили перспективи розширення економічної співпраці
У Варшаві Президент України Петро Порошенко провів зустріч з Головою Ради Міністрів Республіки Польща Евою Копач. Про це JeyNews повідомили у прес-службі Глав
18:38
Бійці в зоні АТО отримали гуманітарний вантаж від киян, - "УДАР"
Бійцям на передову в Дебальцеве був доставлений черговий гуманітарний вантаж, зібраний киянами. Вантаж супроводжував секретар координаційної ради КМДА Сергій

Архів новин

Фоторепортажі
Коментарі
Микола
В мене таке запитання, мені 24р. і я хотів би дізн
Гонта
С прискорбием нужно констатировать тот факт, что
ДДЖ
Йому треба було у Німеччину за кошти киян? Краще
Unique
На фоні тотального колапсу управління до коаліції
гість
молодець, нарешті хоч один совісний, бо сєня- пет
Новини Кіно і ТВ    
Завантаження новин...
Завантаження новин...
Твгид.юа — программа телепередач
 
www.pogranicze.euПри повному або частковому використанні матеріалів ресурсу JeyNews гіперпосилання на нього є обов'язковим. Редакція не завжди поділяє думку авторів статтей. Редакція не несе відповідальності за інформацію, наведену в нередакційних або рекламних матеріалах. Всі права на інформацію, що підписана JeyNews і/або Jey Corporation належать ПП «Капітал-2000».
© 2007-2018, JeyCorporation
  Відвідування:  
Rambler's Top100 Rambler's Top100 Новости Днепропетровска, работа в Днепропетровске, образование, отдых, туризм, тренинги, выставки,
расписание автобусов, поездов, самолетов
Rate Us @ AMRAY
Корисні лінки: Error: Cache dir: Permission denied!
Error: Can't open cache file!
Error: Can't write cache!