неділя, 24 березня, 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
 Соціальна політика України на 2012 рік
 Український баскетбол об'єднався - офіційно
 Жінка і гроші: 10 типових помилок
Жінка і гроші - союз непростий...
Суспільство

В гостях у смерті

06.06.2007
09:12
В гостях у смерті

З 26 квітня Чорнобильська зона заповнюється людьми -- родичі приїжджають впорядкувати могилки на закинутих цвинтарях.

Нова Красниця, Товстий Ліс, Річиця, Залісся, Копачі -- колись багаті села, тепер це уже просто напівзабуті назви, які позникали з мап у 1986 році. Немає людей -- немає села. Та є пам'ять. Кожного року на травневі свята дещо привідкриваються шлагбауми у найзакритішу українську зону -- територію тисяч смертей і скалічених життів. Зона відчуження приймає тих, хто колись залишив тут свої домівки і підкорився наказу негайно евакуюватися. Кінець квітня та початок травня для колишніх мешканців -- час спогадів, доглядання за могилами і тихої сльози. Колись тут жили люди. Зараз напіврозвалені садиби з кожним роком поступаються природі, яка після аварії на ЧАЕС ще більше розбуяла.

2400 кілометрів квадратних найкращих українських земель вже більше 20 років під замком. Аби попасти в Чорнобильську зону, треба бути або впливовим (офіційний дозвіл має бути закріплений підписами двох міністрів), або дурним (нелегально пробратися через огорожу і, борони Боже, натрапити на могильник з радіоактивними відходами) або хитрим (міліціонери на контрольно-пропускних пунктах теж люди). З кожним роком контроль на в’їзді в зону відчутно слабшає. З 20 КПП залишилося лише 4. Найбільш жвавий пропускний пункт з милою назвою «Дитятки». Міліціонери перевіряють паспорти, коротко пояснюють, що знаки з написами «Небезпечно» тут не просто так і дають відмашку підняти шлагбаум – ласкаво просимо в Чорнобильську зону.

Я вдома! Це моя земля! 

..."Здрастуйте, мої діточки", -- з обіймами, як давніх друзів зустрічає на порозі своєї садиби 74-річна баба Ганя. Вона одна з небагатьох, хто не побоявся повернутися до рідного села Куповате, жителів якого, як і з решти 80 чорнобильських сіл евакуювали у 1986 році. Зараз населення села всього 30 осіб. Більшість з них похилого віку.  

Цих людей називають самоселами, хоча вони просто не побоялися повернутися додому. З 1987 року в Чорнобильську зону почали повертатися примусово виселені жителі. Спочатку їх було 2000. Зараз залишилося не більше 300. Люди вимирають. Не від радіації, від старості. Баба Ганя одна з тих хто відгукнувся на заклик голови колгоспу повернутися додому у село Опачичі. Життєрадісності та ентузізаму Анни Загороднюк не встигаєш дивуватися. Тримає корову Ласунку, свинку Машку та поросятка Васька. На подвір'ї гордо походжають кури. Всюди видно господарську руку. Навіть баночка під березою стоїть -- наповнюється останнім соком.  

Живе баба Ганя з паралізованою сестрою. Отримує пенсію 400 гривень. На відміну від більшості українських пенсіонерів не скаржиться -- магазин (якщо так можна назвати машину з продуктами) тут буває лише раз на тиждень. А на що ще витрачати гроші? Бабуся старається не випадати з життя, дивиться телевізор. І навіть знає, що таке Інтернет: "То такий телевізор, через який з людьми спілкуються".

Баба Ганя, як справжня українська господиня метушиться, шукає чим би то пригостити гостей. Врешті виносить на подвір’я глечик з запеченою гарбузовою кашею. Та більшість гостей відмовляються, побоюються радіації. А дарма – каша смачна, баба Ганя з радістю ділиться з нами рецептом: «Це гарбузова каша по-чорнобильськи, на маслі, сметані, молоці»… Наш екскурсовод Олександр Анісімов теж смакує кашею, але попереджає – не захоплюйтесь! 

Баба Ганя радіації не боїться. Навпаки -- вихваляє життя в зоні. Тихо, спокійно, а природа яка! Восени грибів безліч і всі гарні, один в один! Бабуся пропонує нам лишитися на ночівлю. Охочих ночувати в зоні не знайшлося, що відчутно засмучує бабу Ганю:  «Ну то щасливої вам дороги! Приїжджайте в гості! А якщо комусь закортить оселитися тут, то ви мені кажіть! Я вам і хату виділю тут недалечко і господаркою поділюся!» 

Загадка для археологів майбутнього 

Про місто енергетиків Прип’ять складають моторошні легенди. Його безлюдні вулиці та покинуті будинки стали основою для створення кількох  комп’ютерних ігор-стрілялок, сюди всіляко намагаються пробратися представники різних сект. Тому що моторошно. Важко навіть уявити – як за кілька годин евакуації померло життя в молодому перспективному місті. Прип’ять лише розбудовувалася. Ось ось мали відкрити дитячий парк розваг. 

Після аварії люди жили звичайним життям. Чоловіки поїхали на роботу, жінки гуляли з дітьми. Учні сиділи на уроках в школі. Вночі всі бачили заграву з боку АЕС. Та повідомленням по радіо про невеличку пожежу і швидку її ліквідацію люди були заспокоєні. Наступного дня, місто заповнили автобуси. А його мешканців попросили виїхати на 3 дні, захопивши з собою лише гроші та документи. 3 дні розтягнулися на вічність... У далекому майбутньому, мабуть, саме Прип’ять стане загадкою для археологів -- чому так несподівано зникли люди з міста? 

Прип’ять і надалі у Радянському союзі – всюди червоні зірки, плакати з вождем пролетаріату, бадьорі гасла. На стінах численних 16-поверхівок --герби Радянського союзу. Асфальтовані дороги давно заросли мохом та

травою. Прямо з тротуарів рвуться до сонця численні дерева. Тут весна – цвітуть яблуні, весело співають пташки. Рай для природи і …пекло для людей. Порожні «висотки» без вікон, розгромлені квартири, поржавіле «чортове колесо», школа, де ще досі стіни прикрашені малюнками першокласників, на підлозі розкидані фотокартки (мабуть, з шкільної дошки пошани), а на одній з парт лежить забута якимось хлопчиком олімпійка з написом «Спорт», напівзруйнований готель «Полісся», палац культури «Енергетик», де про культуру тепер нагадують лише розкидані плівки від діафільмів та портрети вождів… Ця вся ілюзія життя наганяє справжній жах. Колись тут жили люди… 

«Коли я сюди приїхав перший раз, всі речі, покинуті людьми були на своїх місцях -- пригадує Олександр Анісімов. – Складалося враження, що люди просто, як в якійсь казці зникли. У квартирах на столах навіть горнятка з чаєм залишилися. Але мародери добряче «попрацювали» за ці 20 років. В оселях не залишилося абсолютно нічого. Хіба фортепіано і то на верхніх поверхах – винести важко.» 

Прип'ять стала раєм для графітчиків. Моторошні сірі стіни міста «прикрашають» малюнки різних чудовиськ, дітей з дефектами, жахливими обличчями. Охоронці зони таку творчість стараються всіляко обмежити, називають її наругою над пам’яттю тисяч людей. 

Підходимо до дитячого майданчика. Олександр Анісімов попереджує, що тут рівень радіації чи не найвищий. І справді лічильник натужно тріскотить – 1800 мікрорентген (і це при нормі 15-20). «Саме тут були чи не найбільші природні аномалії, -- розповідає Олександр Анісімов. -- Якось довелося бачити троянду, в якої колючки росли прямо з пелюсток. Тут був дуже високий рівень радіації – парк розваг став аеродромом для гелікоптерів, які скидували цемент на палаючий реактор.» 

Епіцентр зонівського життя 

АЕС зупинена, та її утримання дає роботу більше 2 тисячам людей. На думку багатьох науковців, станція після зупинки не лише не стала безпечною, а й навпаки. Крім того, якщо колись ЧАЕС виробляла 6 % української електроенергії, то тепер споживає половину з того. 

Всі працівники станції мешкають у місті Чорнобиль. Стале населення міста Чорнобиль -- 300 осіб. Ще 2000 -- працівники АЕС, які міняються що 15 днів. Місто Чорнобиль порівняно з рештою колись населених пунктів доволі таки "живе" і жваве. Тут є зо 5 магазинів, бар, їдальня, церква, медпункт і навіть дискоклуб. Радіаційний фон у місті подекуди нижчий ніж в столиці (40 мікрорентген). 

На міському стадіоні Чорнобиля зібраний транспорт, який використовувся при ліквідації аварії на ЧАЕС. Попри те, що радіаційний фон у місті у нормі, коли підійти до цих пожежних машин та танків лічильник починає натужно тріщати. Довго тут залишатися заборонено, про що свідчать і відповідні знаки.

Сама ЧАЕС за кілька кілометрів від міста. Під’їжджаємо до таблички "Чорнобильска АЕС" -- лічильник теж зашкалює. Чому? ніхто не може пояснити -- феномен. Навіть біля "саркофагу менше. 

Безпосередньо біля станції – канал охолодження. Ще один приклад «сприятливого» впливу радіації на природу. Води каналу просто таки кишать рибою. Здається, якщо стати у воду, то точно наступиш на карпа. А всі вони немаленькі – до півметра в довжину. Раніше тут жили і гігантські соми, та з невідомих причин зникли. 

«З 400-кілометрового периметру зони, колючим дротом огороджені лише 70 кілометрів, -- каже Олександр Анісімов. – Пробираються сюди різні бовдури. Наловлять риби, назбирають грибів і привозять на продаж до Києва. Тому нікому не рекомендую купувати такі речі поза ринками. Це може погано закінчитися для здоров’я.» 

Але й самим торгашам таке нелегальне проникнення в зону інколи вилазить боком. Дуже багато сіл за чиїмось «мудрим» указом поховали – будинки розвалили і засипали землею. Отак і створилися могильники. При чому, де знаходиться більшість з них уже мало хто знає – дуже все поспіхом робилося. Прогулянка по таких могильниках – стократне опромінення. 

На в’їзді до Чорнобиля – пам’ятник ліквідаторам аварії на ЧАЕС – улюблене місце покладання квітів українськими чиновниками найвищого рангу. Та ніхто навіть не задумується, що пам’ятник збудували за кошти місцевої пожежної частини. Тодішня влада на прохання чорнобильців не відреагувала…

Вечоріє -- пора повертатися додому. До Києва ще добрих 150 кілометрів. Під'їжджаємо до вже знайомого КПП "Дитятки". Цього разу контроль значно жорсткіший. Кожен повинен пройти крізь спеціальний локатор, який визначає рівень забрудненості одягу. Загоряється зелений сигнал "Чисто" -- можна прямувати додому. Раніше тут частіше спрацьовував червоний сигнал -- доводилося затримуватися на кілька годин на спецочистку. Попри те, що з роками рівень радіаційної забрудненості відчутно спав, хтозна, коли зона відчуження стане менш чужою людям... 

Як потрапити в зону?

Офіційний: всі поїздки на ЧАЕС організовуються підприємством «Чорнобильінтерінформ». Вони розробляють програму вашого перебування в зоні, передають паспортні дані на КПП. Орієнтовна вартість поїздки – 250-500 гривень з людини

Офіційний туристичний: більшість іноземців користуються послугами тур фірм. Вартість поїздки – 400 доларів

Неофіційний: можна потрапити в зону разом із стакерами. Вартість – 100-150 доларів 

Минулого рокуу в зоні побувало 20 тисяч людей. Більшість з них іноземці – німці, японці, росіяни, шведи, поляки.

Антон Корнійчук, для JeyNews

< Назад

Про Різдво Христове
Back to USSR, або мистецтво витинанки...
В Україні «виростили» лише п’ятьох власних «злодіїв у законі»

Інші статті
Коментарі
Додати коментар
Назвіть себе *
Ваш e-mail *
Ваш коментар*
Введіть код, зображений на рисунку:
 
 
Стрічка новин
RSS
Пошук по сайту:
14:31
ГПУ: За позовом прокуратури Київської області розірвано договір з ТОВ «Дім Лісника»
Генеральною прокуратурою України вживаються заходи щодо повернення державі майна та земельних ділянок, незаконно відчужених та переданих у користування колишн
14:20
Мер Полтави не визнав Росію агресором, а ЛНР-ДНР – терористами
Сьогодні Полтавська міська рада не змогла ухвалити рішення про визнання Російської Федерації країною-агресором, а ДНР та ЛНР – терористичними організаці
14:07
Артилерія ОК «Північ» за добу знищила 6 одиниць бронетехніки терористів
За інформацією прес-центру оперативного командування «Північ», терористи здійснюють спроби прориву оборони сил АТО у напрямках Щастя, Кр
16:19
А. Яценюк про заяви Москви щодо газового боргу: "Суд розбереться"
«Звертаємося до Росії бути дуже зваженими в будь-яких заявах, тому що ситуація на світовому ринку енергетичних ресурсів кардинально змінилася», -
16:06
Україна продовжуватиме протистояти російській пропаганді, - І. Геращенко
Україна усіма можливими способами буде протистояти російській пропаганді, адже інформаційна війна залишається однією з ключових складових гібридної  війн
16:02
С. Пашинський: Воєнний стан буде введений, якщо буде необхідність
Рішення про запровадження в Україні воєнного стану вже заготовлене і може бути введене в дію одразу, коли в цьому буде необхідність.  Про це заявив заст
00:29
В. Пинзеник: Уряд виводить країну в лідери..за видатками
Уряд виводить країну в світові лідери… По видатках, на жаль.  Про це заявив народний депутат України Віктор Пинзеник, аналізуючи проект закону
20:24
В. Кличко закрив другу сесію Київради
Мер Києва Віталій Кличко закрив другу сесію Київської міської ради VII скликання. Про це повідомили JeyNews у прес-службі Київського міського голови. “Це
17:20
У 2015 році жоден строковик в зону проведення АТО не направлятиметься, - МО України
Метою циклу часткових мобілізацій, які відбудуться у 2015 році, стане створення міцного резерву та заміна особового складу, який вислужив встановлений термін
16:37
В. Кличко привітав католиків України з Різдвом
Мер Києва Віталій Кличко привітав католиків України з Різдвом Христовим. Про це повідомили JeyNews у прес-службі Київського міського голови. “Вітаю в
16:03
Закон про РНБО повністю відповідає положенням Конституції України, - комітет ВР
  Комітет з питань національної безпеки та оборони на своєму засіданні сьогодні, 24 грудня, постановив залишити законопроект про внесення змін до Закону
15:26
П. Колодій привітав Р. Федика із призначенням на посаду прокурора Львівщини
Голова Львівської обласної ради Петро Колодій привітав Романа Федика із призначенням на посаду прокурора Львівської області. Офіційне представлення нового
19:17
МО: Країни-партнери надають матеріальну підтримку ЗСУ
У рамках надання міжнародної гуманітарної допомоги Збройні Сили України отримали черговий вантаж із Великої Британії. Британські колеги передали українським в
18:47
Президент України та Прем'єр-міністр Польщі обговорили перспективи розширення економічної співпраці
У Варшаві Президент України Петро Порошенко провів зустріч з Головою Ради Міністрів Республіки Польща Евою Копач. Про це JeyNews повідомили у прес-службі Глав
18:38
Бійці в зоні АТО отримали гуманітарний вантаж від киян, - "УДАР"
Бійцям на передову в Дебальцеве був доставлений черговий гуманітарний вантаж, зібраний киянами. Вантаж супроводжував секретар координаційної ради КМДА Сергій

Архів новин

Фоторепортажі
Коментарі
Микола
В мене таке запитання, мені 24р. і я хотів би дізн
Гонта
С прискорбием нужно констатировать тот факт, что
ДДЖ
Йому треба було у Німеччину за кошти киян? Краще
Unique
На фоні тотального колапсу управління до коаліції
гість
молодець, нарешті хоч один совісний, бо сєня- пет
Новини Кіно і ТВ    
Завантаження новин...
Завантаження новин...
Твгид.юа — программа телепередач
 
www.pogranicze.euПри повному або частковому використанні матеріалів ресурсу JeyNews гіперпосилання на нього є обов'язковим. Редакція не завжди поділяє думку авторів статтей. Редакція не несе відповідальності за інформацію, наведену в нередакційних або рекламних матеріалах. Всі права на інформацію, що підписана JeyNews і/або Jey Corporation належать ПП «Капітал-2000».
© 2007-2019, JeyCorporation
  Відвідування:  
Rambler's Top100 Rambler's Top100 Новости Днепропетровска, работа в Днепропетровске, образование, отдых, туризм, тренинги, выставки,
расписание автобусов, поездов, самолетов
Rate Us @ AMRAY
Корисні лінки: Error: Cache dir: Permission denied!
Error: Can't open cache file!
Error: Can't write cache!