На цьому тижні були оприлюднені дані по динаміці промислового виробництва в Україні. Статистика вказує на те, що промвиробництво в травні виросло на 1,3% стосовно квітня. Ключові для країни сектора металургії й харчової промисловості виросли в місячному відношенні на 7,2% і на 5,7% відповідно. Серед галузей, що показали ріст, - добувна промисловість (1,7%), виробництво коксу й продуктів нафтопереробки (0,2%), виробництво неметалічної мінеральної продукції (10,2%), - говориться в коментарі, що підготував аналітик інвестиційної групи "Сократ" Михайло Сальников.
"На підставі даної статистики були зроблені деякі заяви про те, що дно кризи вже пройдене і економіка починає ріст.
Подібні заяви в корені невірні та ґрунтуються на оманній місячній статистиці без обліку інших індикаторів і фундаментальних факторів.
По-перше, порівняння травня й квітня не до кінця коректне внаслідок того, що травень довший на один день і, навіть якщо в промисловості збережуться ті ж темпи виробництва, те реальний випуск за місяць виросте на 3,3% лише за рахунок більшої кількості днів. Більшість промислових об'єктів працюють 7 днів у тиждень, тому різницю в кількості днів у місяцях варто брати до уваги.
Тому, якщо замість показників росту промвиробництва за місяць розглянути середньодобову зміну випуску, то цифри виявляться більш ніж скромними: за середню добу в травні було випущено на 2% менше, ніж за середню добу у квітні. При цьому, зростання середньодобових показників відбувалися лише в металургії (3,9%), харчпромі (2,4%) і виробництві неметалічної мінеральної продукції (6,9%). У всіх інших галузях економіки середньодобові показники виробництва знизилися.
Таким чином, виправлення на кількість днів у місяці дають менш райдужну картину стану української економіки.
По-друге, порівняння травня із квітнем некоректно внаслідок сезонності деяких індустрій. У першу чергу мова йде, звичайно ж, про харчпром та виробництво і розподіл електроенергії, газу й води, але враховувати цей фактор також корисно для розгляду й інших секторів. Сезонні коливання можна в деякій мері врахувати, якщо зрівняти падіння промвиробництва в річному відношенні в травні з аналогічним показником у квітні.
Промвиробництво в травні 2009 стосовно травня 2008 скоротилося на 31,8%, рівно на стільки ж, як і у квітні 2009 стосовно квітня 2008. За місяць річне падіння скоротилося з 33,1% до 32,9% (тобто на 0,2 п.п.) у добувній промисловості. Також скоротилося падіння в харчовій промисловості (на 0,7 п.п. до 2,1%), виробництві неметалічної мінеральної продукції (на 3,7 п.п. до 44,3%), металургії (на 2,1 п.п. до 43,4%). А от у всіх інших основних секторах показники річного падіння збільшилися: у легкій промисловості -- на 2,4 п.п. до 35,1%, у виробництві коксу й продуктів нафтопереробці - на 5,7 п.п. до 21,4%, у хімпромі - на 4,5 п.п. до 33,1%, у машинобудуванні - на 0,4 п.п. до 53.0 %, а у виробництві й розподілі електроенергії, газу й води - на 0,6 п.п. до 20,9%.
Таким чином, навіть біглий аналіз річної статистики показує те, що падіння української економіки триває, хоча, безумовно, і істотно сповільнилося в порівнянні з кінцем минулого - початком цього року, коли падіння прискорювалося на десятки відсотків щомісяця.
Позитивні зміни в харчовій промисловості, демонструючими показниками в місячному відношенні, практично повністю є сезонними коливаннями. Для того щоб говорити про позитивні тенденції в металургії, необхідно спостерігати ріст протягом декількох місяців. На жаль, деякий ріст у травні більше схожий на позитивну корекцію, чим на початок довгострокової тенденції й може бути наслідком поповнення складських запасів.
По-третє, висновки про день кризи в українській економіці не враховують відсутність фундаментальних факторів, які будуть сприяти росту в секторах.
В 2003-2008 р. економіка росла, у першу чергу, за рахунок нарощування зовнішньоторговельного обігу, особливо в експортно-орієнтованих секторах харчпрому та сільського господарства, металургії, хімпрому і машинобудування. В умовах кризи наші зовнішньоторговельні партнери звертають інвестиційні проекти, ділова активність зменшується й, як результат, глобальний попит на метали та продукцію хімпрому істотно знижується. Знизився також попит на продукцію українського машинобудування, де основними покупцями є країни СНД, у яких економічна криза також поставила під сумнів багато інвестиційних проектів.
Єдиний сектор, де перспективи України виглядають не настільки похмуро, - це ринок харчових продуктів і сільгосппродукції. Попит на продукти харчування стосовно доходів є нееластичним, тобто при падінні доходів споживачі незначно скорочують попит на дані продукти, а девальвація гривні зробила українську продукцію досить привабливої за ціною на зовнішніх ринках. Це особливо помітно, якщо подивитися на виробництво рослинного масла: воно виросло на більш ніж 90% у річному відношенні й левиній його частці йде на експорт.
Іншим фундаментальним фактором, що повинен бути присутнім перед тим, як можливо буде очікувати ріст економіки - це оздоровлення фінансової системи країни й поновлення кредитування реального сектора. Даного фактору також поки не спостерігається.
Тому, ні аналіз статистики, ні фундаментальних факторів не дає нам підстави стверджувати, що дно кризи пройдене і українська економіка входить у стадію росту.
Чого ж очікувати в найближчому майбутньому?
Глобальна економіка лише починає показувати перші слабкі ознаки видужання, але економісти висловлюють побоювання, що восени може бути другий виток кризи. Якщо припустити найбільш сприятливий, V-Образний вихід глобальної економіки із кризи, то навіть якщо міжнародні ринки оживляться ближче до осені 2009 р., те економіка України навряд чи відчує позитивні тенденції раніше кінця 2009-початку 2010 р. Президентські вибори виступлять додатковим фактором, що буде перешкоджати росту ліквідності в банківському секторі, оскільки західні материнські структури будуть із обережністю ухвалювати рішення щодо кредитуванні своїх українських дочок, а інвестори будуть побоюватися заходити на ринок у політично нестабільні часи.
Якщо ж після короткострокового видужання піде нове падіння в глобальній економіці, тобто криза піде по W-Подібній до схеми, то ріст української економіки відстрочиться до кращих часів, коли глобальна економіка ввійде в стадію росту, що не відбудеться раніше 2 квартали 2010 р. Гарною новиною є, то, що українська економіка впала настільки глибоко, а попит на основні статті українського експорту в цей момент настільки низок, що навіть вхід глобальної економіки у новий виток кризи істотно не знизить попит на українську продукцію, а виходить, українська економіка може просісти лише незначно.
Таким чином, аналіз тенденцій глобальної економіки вказує на те, що раніше 2010 р. оздоровлення української економіки є малореальним, а рапорти про початок росту економіки - передчасними", - говориться в огляді.
JeyNews Аналітичний відділ Інформаційного агентства "УФС"
Ось де справжні кролики ховаються!
За даними Держкомстату України, в 2008 році до судів пішло 6,2 тис. протоколів про корупційні дії урядовців, з них тільки в семи випадках правоохоронці порушили кримінальні справи. В результаті жоден "підозрілий" держслужбовець не позбувся свого місця. Тим часом за підсумками минулого року Україна опинилася черед найбільш схильних до корупції держав. Це дані міжнародної організації Transparency International (TI), яка оцінювала 180 країн. Чим вище місце в списку, тим нижче рівень корупції. Україна показала гірший результат серед "нових незалежних держав", зайнявши 134-е місце. Після деякого поліпшення ситуації - країна піднялася в рейтингу TI з 122-го місця в 2004 році на 99-е в 2006-м - Україна два роки тому сповзла на 118-ту сходинку, розділивши її з Беніном, Малаві і Малі. Минулого року піке продовжилося, і тепер Україна скотилася до рівня ЛІБЕРІЇ і НІКАРАГУА.
Newidea
Брехлива і нудна констатція, ще один виродок на ім'я Арсеній повчає сука як нам жити! Так все погано... І тут на сцені з'являэться кролик, який розумніший за всіх і оп всім стало краще, всі проблеми зчезли! Такі виродки, як він і довели країну до коллапсу і ВИМИРАННЯ НАЦІЇ! Дибіл дибілом був і є! Нічого путнього за своє огидне життя не зробив окрім написання подібних мукулатурних статей! Пінчук фінансує - контора пише!
20:24 В. Кличко закрив другу сесію Київради Мер Києва Віталій Кличко закрив другу сесію Київської міської ради VII скликання. Про це повідомили JeyNews у прес-службі Київського міського голови.
“Це
16:37 В. Кличко привітав католиків України з Різдвом
Мер Києва Віталій Кличко привітав католиків України з Різдвом Христовим.
Про це повідомили JeyNews у прес-службі Київського міського голови.
“Вітаю в
19:17 МО: Країни-партнери надають матеріальну підтримку ЗСУ
У рамках надання міжнародної гуманітарної допомоги Збройні Сили України отримали черговий вантаж із Великої Британії. Британські колеги передали українським в
При повному або частковому використанні матеріалів ресурсу JeyNews гіперпосилання на нього є обов'язковим. Редакція не завжди поділяє думку авторів статтей. Редакція
не несе відповідальності за інформацію, наведену в нередакційних або рекламних матеріалах. Всі права на інформацію, що підписана JeyNews і/або Jey Corporation належать ПП «Капітал-2000».